Legalność kamerek samochodowych w Polsce. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Kamerki samochodowe, zwane także wideorejestratorami zyskują w naszym kraju — z roku na rok — coraz większą popularność. Trudno się jednak temu dziwić. To niewielkie, praktyczne akcesoria, które często można kupić w rozsądnej cenie. Ich nadrzędną rolą jest ochrona interesów kierowcy, gdy dochodzi do kolizji, wypadku lub innych niebezpiecznych lub nieoczekiwanych sytuacji na drodze. Czy jednak korzystanie z nich w Polsce jest całkowicie legalne? Dziś odpowiemy sobie na to bardzo ważne pytanie!

Co musisz wiedzieć o kamerkach samochodowych?

Każdy, kto miał do czynienia z kamerką samochodową, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że owo urządzenie niejednokrotnie może nas uratować w kryzysowych sytuacjach. Nawet najlepsi zawodowi kierowcy mają bowiem często do czynienia z rozmaitymi niebezpiecznymi zdarzeniami podczas podróży. Wystarczy wspomnieć o wypadkach, kolizjach czy innych sytuacjach, w wyniku których musimy walczyć o swoje racje.

Nagrania z kamery samochodowej mogą nam też pomóc znaleźć sprawcę, który doprowadził do stłuczki wtedy, gdy oddaliliśmy się od naszego samochodu po pozostawieniu go na parkingu. Za monitorowanie otoczenia naszego pojazdu w takiej sytuacji odpowiada tryb parkingowy (aktywny bądź pasywny). To rozwiązanie na szeroką skalę stosowane jest w przypadku firmy Nextbase, która sprzedaje w Polsce swoje kamery samochodowe. Z jej ofertą zapoznasz się tutaj: https://nextbase.eu/pl/dash-cams.

Warto wybierać takie kamery samochodowe, które zaoferują nam liczne funkcje udogadniające ich obsługę. Powinny być to urządzenia rejestrujące wideo w wysokiej rozdzielczości, doskonale spisujące się także w nocy. Poza tym dobrze byłoby, gdyby nasz wideorejestrator obsługiwał karty pamięci o sporej pojemności lub potrafił wysyłać nagrania do chmury. Nawet jeśli nie zaserwuje nam tego drugiego rozwiązania, powinien oferować nam Wi-Fi dla wygodnej synchronizacji danych z komputerem.

Dobrej klasy kamera samochodowa to również wbudowany GPS. Owo rozwiązanie nie tylko zapisuje nasze położenie geograficzne w trakcie naszych podróży, ale i monitoruje (i umieszcza na nagraniu) dane związane z naszą prędkością przemieszczania się. Takie dane mogą okazać się bezcenne, gdy na przykład policja będzie chciała niesłusznie obciążyć nas mandatem za jakieś wykroczenie.

Co z legalnością wideorejestratorów w Polsce?

Wiele osób jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie kamery samochodowej zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia legalności korzystania z wideorejestratorów w Polsce. Pierwsze skrzypce odgrywa tu treść Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Zgodnie z założeniami RODO korzystanie z kamerek samochodowych jest dozwolone.

Co więcej, na naszych nagraniach nie musimy zasłaniać numerów rejestracyjnych innych samochodów. Numery tablic rejestracyjnych w myśl polskiego prawa nie są danymi osobowymi. Ukryć natomiast powinniśmy wizerunek nagrywanych osób. Aby go opublikować, musimy bowiem otrzymać ich zgodę — najlepiej na piśmie.

Jeśli dużo podróżujecie po Europie i po świecie, to warto pamiętać o tym, że w wielu europejskich krajach czynność nagrywania może być objęta sankcjami lub wręcz zabroniona. W Europie nie brakuje państw, gdzie nagrywanie jazdy to poważne wykroczenie. Jeśli więc nie chcemy zostać bardzo niemile zaskoczeni przez lokalnych stróżów prawa, warto sprawdzić tę kwestię przed wyjazdem. Szczególną uwagę warto zwrócić na przepisy związane z wideorejestratorami, jeśli planujemy się wybrać do Austrii, Szwajcarii lub Niemiec.